Size Ege kırlarının asi kızı Karabaş otunu tanıtmaktan şeref duyarım!

2_DSC_0720_küçük

Karabaş otu

İlkbahar mevsiminde, Ege nin kırlarında, tepelerinde sıklıkla rastgeleceğiniz çalımsı mor çiçekli bir bitkidir Karabaş otu. Halk arasında rivayet edilir ki, ıtırlı, hoş kokulu, iri çiçekli bu bitkinin şifaları saymakla bitmez. Benim bildiğim ve faydalandığım özelliği migren gibi gerilim tipi baş ağrılarının önlenmesi ve hafifletilmesi.

Dediğim gibi,  bitkiyi Ege ve Akdeniz ‘de özellikle doğal alanda, tepelerde bulmak mümkün. Eflatun renkli çiçekleri ile hemen ayırt ediliyor. Ancak topraktan toplamak kısmı biraz zor. Çalımsı yapısı nedeniyle inatçı. Dedik ya baştan, Ege kırlarının asi kızı diye!

Eğer ki ‘bana çıkıp kırdan bayırdan bulup, bir de toplamaya uğraşmak zor geliyor, yok mu bunun bir kolay yolu?’ derseniz, yaş/ taze demetlerini pazardan, kuru halini de aktarlardan rahatlıkla bulabilirsiniz. Örneğin, biz her sene Eski Foça yolu üzerinden kendimiz toplardık ama bu sene Aliağa pazarından bir demeti iki liradan iki demet aldık. Resimlerde gördüğünüz miktar iki demetten elde edildi, bize gelecek bahara kadar yetecektir.

Ben şifasına inanıp, çayını içiyorum. Şifası ve meziyetlerini saymak uzmanının işi, ben kendi adıma faydasına inanıyor, şifa niyetine tüketiyorum. Bana sorarsanız, ıtırlı, kekik ve lavanta karışımı kokusu ve verdiği hafif ve ferah hisle denemeye değer. Ancak hamilelerin,kronik hastalıkları olanların ve yaşlıların tüketimi ancak doktor tavsiyesi ve müsaadesiyle olmalı.

Umarım siz de seversiniz. Afiyet,  şifa olsun. Sevgiler!

1_DSC_0715_küçük

Adı: Karabaş otu
Bulunduğu yerler: Akdeniz ve Ege kıyı bölgelerindeki kırlık alanlar, tepeler
Kullanım alanları:  Çayı içilebilir veya kuru ve yaş hali yemeklerde baharat olarak kullanılabilir.
Çay olarak tüketimi: Kuru veya yaş halinde bir tutamı bir bardak sıcak suda 5 dakika bekletilerek süzülür. İsteğe göre bal/limon eklenerek sıcak hali çay gibi içilir. 5 dakikadan fazla demlenmesi halinde acı olacağından en fazla 5 dakika sıcak suda bekletilmelidir.

3_DSC_0725_küçük

Karabaş otu demlenirken…

Baharat olarak tüketimi: Görüntü, koku ve tat olarak biberiye otuna çok benzeyen Karabaş otu yaş ve kuru haliyle yemeklerde ve salatalarda kullanılabilir. Ancak tat ve kokusunun çok baskın olması nedeniyle az miktar.da eklenmelidir.
Kurutulması ve saklanması: Yaş halde toplanan ya da satın alınan Karabaş otu, iyice yıkandıktan sonra kuru bir alana serilerek kurutulmalı ve kuru alanda saklanmalıdır.

4_20160405_232105_küçük

Afiyet olsun!