Mercimek ve Erişteli Ayran Çorbası
resim
Merhabalar. Bugün sizlere ayran çorbamı sunuyorum.  İster aile efradına, ister eşe dosta güvenle ve gururla sunabileceğiniz bir yemek olarak, ayran çorbası karşınızda! İçindeki mercimek ve erişteyle tadına doyum olmayan bu leziz yemek, yaz günlerinin serin kurtarıcısı. Ben bu yemeği ilk kez bir arkadaşımın evine  konuk olduğumda tattım ve o gün birdenbire  müptelası oluverdim.
Hem pratik, hem lezzetli, hem de sunduğunuzda sofranıza oturanların gönlünü fethedebileceğiniz bu yemekte acaba hangi kahramanın şifasını ve marifetlerini saysak!
resim-2
Ben lezzetinden ve çeşitlerinden vazgeçemediğim, yani gözdem olan yeşil mercimekten başlamak isterim. Bir kere yeşil mercimekli her yemek güzeldir. İkinci olarak ise benim gibi et tüketimi az olan bir insansanız, demir ve protein açısından mercimek sizin de baş tacınız olmalı. Çünkü bağışıklık güçlendirme niyetinizin dostu, yorgunluk kansızlık hazımsızlık gibi pek çok derdimizin devası, bu minik yassı besinde saklı.
Erişte denilen ev makarnalarının ise besleyiciliği ve doyuruculuğu çok fazladır. Bu nedenle tarifimizde bulunan diğer besinlerle birleştiğinde tam bir diyet yiyeceğine dönüşür.

Yoğurt ve ayranın faydalarını saymaya gerek var mı acaba? Binlerce yıllık geleneğimizden gelen bu şifalı besinler, ne kadar bol tüketilirse o kadar iyi.

Her zaman söylediğimiz gibi, doğadan soframıza gelen, bize de en lezzetli halleriyle tüketmenin düştüğü bu besinlerin faydalarını saymak uzmanların işi. Biz keyifle tüketmeye bakalım!

Efendim, yemeğimizin tarifi çok basit. Şöyle izah edeyim ;

İçindekiler:

  • 1 çorba kasesi mercimek
  • 1 çorba kasesi erişte
  • 1 çorba kasesi süzme yoğurt
  • 3 tatlı kaşığı tereyağı
  • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
  • 1 tatlı kaşığı nane
  • 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber
  • 1 tatlı kaşığı tuz

Yapılışı:

Mercimeği haşlayın, süzün ve soğutun. Erişteyi bir tatlı kaşığı tereyağı ve bir tatlı kaşığı zeytinyağı ekleyip kavurun, rengi kavrulmuşa dönünce bir kase kaynamış su ekleyerek 6-7 dakika haşlayın, süzün ve soğutun. Bu iki malzeme soğuduktan sonra karıştırın.

resim

Başka bir kapta yoğurdu sulandırarak ezin, bir tatlı kaşığı tuz ekleyin. Yoğurdun kıvamı ayrandan daha yoğun olmalıdır. Ardından yoğurdu diğer malzemelerin üzerine ekleyin.
resim-1

Küçük bir tavaya 2 tatlı kaşığı tereyağı, bir tatlı kaşığı nane, bir tatlı kaşığı kırmızı biberi ekleyin ve kavurun.

Mercimek ve erişte ile karıştırdığınız yoğurtları kaselere ayırın. Üstlerini naneli tereyağı karışımı ile süsleyerek serin serin servis edin.

resim-2
Afiyet şifa olsun. Sevgiler!