resim

Merhabalar! Yumurta sevmeyenler kulübü ile ağzının tadını bilenler kulübünün ortak çalışması olan krepe merhaba deyin, çünkü bugün sofralarınızı süsleyecek! Hem çocuklar, hem yetişkinler için faydası tartışılmaz olan bir besin varsa o da yumurtadır herhalde. Kimisi ayıla bayıla yerken, benim gibi bazı insanlar görünce saygılarından ses edemese de, usulca uzaklaşmakta. Biyolojik değeri en yüksek olan doğal proteinleri bünyesinde içeren, içerdiği aminoasit  B grubu vitaminleri ve folik asit ile ile çocuklarda zeka gelişimini, yetişkinlerde hafızayı destekleyen, yağsız ve bol proteinli oluşu ile diyet yapanlara ve sporculara göz kırpan yumurtayı ilk haliyle yemek herkesin hoşuna gitmeyebilir. Eğer siz de bu kişilerden iseniz ya da sevdikleriniz bu kişilerden ise bile, emin olun süslü püslü bir krepe hayır diyemezler. (Kendimden biliyorum :))

Üstelik, bu her yanına aldığı gıdaya bir hava katan yiyeceği hem pişirmek kolay, hem de tüm içeriğini buz dolabınızda, en kötü ihtimal köşedeki bakkalda bulmanız pek mümkün. Peki, nasıl pişirdim, gelin hep birlikte görelim!

 

resim-4

İçindekiler:

  • 1 adet yumurta
  • 1 çay bardağı süt
  • 1 çay bardağı un
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı toz şeker / bal
  • 1 paket toz vanilya
  • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı (karışımın içine)
  • 1 tatlı kaşığı tereyağ (tavaya)

Yapılışı:

Tereyağı dışındaki tüm malzemeleri sırası ile bir kaba ekleyip homojen bir hamur elde edene kadar çırpın. Krepte asıl sır, elde ettiğiniz hamurun kıvamıdır. Hamur ne çok koyu, ne de gerekli olduğundan daha akışkan olmalı;ayrandan daha koyu, kekten daha akışkan olmalıdır. Tavaya döktüğünüzde kendiliğinden yayılacak kıvamı korumalıdır. Eğer bu kıvamdan daha koyu bir kıvam elde ederseniz, krepleriniz kalın ve sert olur. O nedenle eğer hamurunuzun kıvamının koyu olduğunu düşünüyorsanız biraz süt veya su ekleyebilirsiniz. İdeal kıvamı elde ettikten sonra hafif tere yağı ile yağlanmış sıcak tavanıza, büyüklüğüne göre uygun miktarı tavaya döküp yayın, bir tarafı hafif kızarınca diğer tarafına döndürün. İki tarafı da biraz kızarınca çok kızartmadan tavadan alın.
Krepinizi ister meyve ister çikolata, isterseniz de peynir, zeytin ve çsalçayla tüketin. Hatta ben beşamel soslu tavuk, ıspanak kavurma gibi yemeklerin altında servis edildiğini de gördüm, gayet de lezzetli buldum. Bu konudaki tercihi sizin zevkli lezzet duygunuza bırakıyorum.

resim-5

resim-7

resim-6

Ben bir bardak çay ve kahvaltılıklarımla birlikte yemeye başladım bile!

Afiyet, şifa olsun. Sevgiler!