SONBAHAR BİTKİLERİNDEN SALATA


cc5c5614-ae8e-4f5a-9f3c-71a7d57ebe15

Hoşgeldin sonbahar!

Ben de ayrım yok. Bahar mevsimlerini çok seviyorum. İlk bahar, son bahar fark etmez.  Bahar olsun yeter! Her baharın iklimi, havası,  ruhu, beni cezbediyor. Üstelik en şifalı bitkiler de baharlarda yetişiyor. Brokoli, ıspanak, enginar, envai çeşit ot..

Bu mevsimin müjdecisi benim için biraz brokoli, biraz da Brüksel lahanası oluyor. Buldum mu hemen mutfağa girip sıvıyorum kolları. Bu son bahar da yine böyle başladı.

Yıllardır sağlıklı beslenme uzmanları övdü durdu brokoliyi. Hücre yapısına destek vermesi nedeniyle kansere, antioksidan olması ve yoğun c vitamini içeriği nedeniyle bağışıklığa faydalı olduğu söyleniyor, onu uzmanlarına sormak lazım. Ama şifa niyetine yiyin diyenler arasından kimse lezzetinden bahsetmedi. Oysa bu mini orman görüntülü bitki, faydalı olduğu kadar lezetlidir de. Tabii sunmasını bilene..

Brüksel lahanasına gelince.. Herhalde faydasını saymaya benim ne klavyem ne de bilgim yeter. Lif, protein, vitamin, mineral ve antioksidanlar açısından son derece zengin bir sebze olması nedeniyle kanser hücrelerinin oluşumundan bağışıklığa, cilt ve göz sağlığından, hafıza ve kemik güçlenmesine, altından kalkmadığı görev olmayan bir süper kahraman. Üstelik diyet menülerinin vazgeçilmez öğelerinden..

Gelelim brokolinin anadoluda yaşayan kuzeni karnıbahara.. Bu bitkinin faydalarını uzmanlardan bile daha fazla anneler biliyor olmalı. Yoksa yıllardır diktaya varan bir dayatmayla son bahar ve kış aylarında haftada bir ” çok faydalı, ye bunu” diye önümüze sürmeleri boşa değil.. Ama üzülmeyin, artık çiğnemeden yutmak zorunda değilsiniz, bundan sonra karnıbaharı da zevkle yiyeceğiz!

Brokoliyi, karnıbaharı, Brüksel lahanasını ve diğer tüm faydalı güz bitkilerini pazarlar da da marketlerde de rahatlıkla, üstelik de çok ekonomik biçimde bulabilirsiniz.

e0186a4a-c112-4f1c-a8da-84f5b203359e

Peki nasıl yiyelim?

İçindekiler:


  • 250-300 gr brokoli
  • 250-300 gr karnıbahar
  • 250-300 gr Brüksel lahanası
  • 2 adet dolmalık kırmızı biber
  • Zevke göre bir veya iki limonun suyu
  • Zeytinyağı
  • Bir çay kaşığı tuz

91f90459-93f1-4a0b-b938-386145b67597

Nasıl pişirdim ?Brokoli – karnıbahar deyip geçmeyin, basit gibi görünse de yıkanmasından haşlanmasına hazırlık safhası oldukça özen isteyen bir yemek yapıyoruz. Dikkat ve özene davet ediyorum efendim!

Önce Brüksel lahanasını, karnıbaharı ve brokoliyi bir iyice yıkayalım. Bu bitkiler çok ince kıvrımları olan bitkiler olduklarından özenle yıkanmalı. Ben, içine bir yarım çay bardağı sirke attığım suda 15 dakika kadar bekletip öyle yıkıyorum. İyice yıkadıktan sonra brokoli ve karnıbaharı çok ufalamadan yaklaşık 8-10 parça olacak şekilde parçalara ayırın. Bu arada, saplarını sakın atmayın. O kısmı da haşlayın, en az yaprakları kadar lezzetli oluyor. Parçalara ayırma işlemi, hem pişme süresini kısaltacak, hem de servis aşamasında işinizi kolaylaştıracaktır. Brüksel lahanalarını ise ikiye bölün. Kırmızı biberleri imkan ve zamanınız varsa tercihen közleyin. Pratik olsun isterseniz diğer sebzelerle birlikte haşlayıp haşladıktan sonra kabuklarını soyarak dilimleyin. Arkasından tüm bitkileri haşlayalım. Ben, brokoli ve diğer bitkilerin haşlanması işini “multicooker” ismiyle satılan ve bir çok küçük ev aletleri markasında bulabileceğiniz (bende Sinbo markası var, hem ekonomik bir model, hem de 4,5 yıldır memnuniyetle kullanıyorum.) çok fonksiyonlu pişiricimin buharlı pişirme fonksiyonu ile haşlıyorum. Bu yöntemle, asıl pişiriciye su ekledikten sonra pişiricinin üstüne süzgeç benzeri bir aparat takıyorsunuz ve sebzeleri bu aparatın üstüne koyuyorsunuz. Sebzeler, hiç suya temas etmeden sadece buharda piştiği için besin değerlerini hiç kaybetmiyor, hem de rengi daha canlı kalıyor. Ancak bu tür bitkilerin haşlanması için böyle bir pişiriciniz olması bence şart değil. Çok kısa sürede haşlanan bu bitkiyi şöyle de haşlayabilirsiniz. Geniş bir tencerenin içinde suyu kaynatın, içine bir çay kaşığı tuz atın ve kaynamakta olan suya brokoli ya da haşlamak istediğiniz diğer bitkilerinizi atın. Bu bitkiler genel olarak kolay haşlanan bir bitkiler olduğundan, en fazla 7 dakika haşladıktan sonra ateşten alıp, süzün. Brokolinin (veya diğer sebzelerin) kaynamakta olan tuzlu suya atılması önemli bir püf nokta, böylece renk ve canlılıklarını koruyacaklardır.

Haşladığımız bitkileri biraz soğutup geniş bir tabağa alalım. Başka bir kapta limon suyu, zeytinyağı ve tuzu karıştıralım ve karışık güz bitkilerimizin üstüne dökelim. İsteğe göre bu karışıma sarımsak da ekleyebilirsiniz. İster ana öğün olarak ister başka bir yemeğin yanında salata olarak servis edelim.

8d8378d8-f6c8-4dc0-b2e2-7e54f8cf5a47

 


Afiyet, şifa olsun!