Havuçlu Toplar


Güzel ile faydalının hikayesini anlatır Bedri Rahmi sayfalarca. Der ki;

“Ben arıya arı demem

Arının balı olmalı

Ben güzele güzel demem

Güzel faydalı olmalı”

havuclutoplar1

İşte, tarifimiz, güzel ile faydalının bir buluşmasıdır. Havucun her hali  kalbe, gözlere, sindirime, dişlere katkıları bakımından hem faydalı, hem de turuncu rengiyle çok sevimli. Ama güzelliğe gelince.. İşte güzellik, havucun bile her halinin harcı değil bence..

Havuçlu toplar hem malzemeleri bakımından kolay erişilir, hem havuçlu içeriği ile faydalı, hem de görüntüsü ve lezzeti ile cazibeli bir atıştırmalık.

Bizim evimizde ne zaman yapılsa, yapıldığından daha hızlı tükenen bu güzel tarifi beğeninize zevkle sunarım efendim.

havuclutoplar2

içindekiler:


  • 3 adet orta boy havuç
  • İki tatlı kaşığı tereyağı
  • Yarım su bardağı toz şeker ya da yarım kase bal
  • Bir paket şekerli vanilya
  • Bir su bardağı kıyılmış ceviz
  • Tercihe göre istenirse bir tatlı kaşığı tarçın
  • Bir küçük paket petit beurre (pötibör) bisküvi
  • Topların üstünü kaplamak için hindistan cevizi

 

Ben nasıl pişirdim:


Havuçları soyduktan sonra rendenin orta boyuttaki kısmı ile rendeleyelim.

Rendelenmiş havuçları bir tencerede tereyağını ve şekeri/balı ekleyerek hafif diriliği gidecek kadar kavuralım. Havuçları çok kavurursak eriyecek kadar yumuşayacak ve sulanacaktır. O nedenle, gereğinden fazla pişirmemek çok önemli. Buna dikkat etmeliyiz. Kavurulmuş havuçlar ateşten alınıp biraz ılık hale getirildikten sonra, ufalanmış bisküvileri, cevizleri ve eğer istenirse tarçını ekleyip karıştıralım. Kimi insanlar tarçından hoşlanmadığı için tarçın tercihidir. Ancak, eklenmesi, tatlınızın cezerye gibi bir tat ve aromaya sahip olmasını sağlayacaktır. O nedenle, ben tavsiye ederim. Parçalar halinde yuvarlanabilecek hale gelen bir harç elde ettiğinizde bu harçtan toplar elde ederek hindistan cevizi ile kaplayıp buz dolabına soğumak ve donmak üzere bırakın. Siz çayı demleyene kadar buz dolabında beklemesi, havuçlu toplarınızın servise hazır olmasına yeterli olacaktır.

 

havuclutoplar3

Afiyet şifa olsun. Sevgiler!