Limonlu Yoğurtlu Brokoli


ccd5b5f4-cfcc-4c1f-9e5c-ba259615cc9c

Merhaba!

Ben de ayrım yok. Bahar mevsimlerini çok seviyorum. İlk bahar, son bahar fark etmez.  Bahar olsun yeter! Her baharın iklimi, havası,  ruhu, beni cezbediyor. Üstelik en şifalı bitkiler de baharlarda yetişiyor. Brokoli, ıspanak, enginar, envai çeşit ot..

Bu mevsimin müjdecisi benim için biraz brokoli, biraz da Brüksel lahanası oluyor. Buldum mu hemen mutfağa girip sıvıyorum kolları. Bu son bahar da yine böyle başladı.

Yıllardır sağlıklı beslenme uzmanları övdü durdu brokoliyi. Hücre yapısına destek vermesi nedeniyle kansere, antioksidan olması ve yoğun c vitamini içeriği nedeniyle bağışıklığa faydalı olduğu söyleniyor, onu uzmanlarına sormak lazım. Ama şifa niyetine yiyin diyenler arasından kimse lezzetinden bahsetmedi. Oysa bu mini orman görüntülü bitki, faydalı olduğu kadar lezetlidir de. Tabii sunmasını bilene..

Brokoliyi pazarlar da da marketlerde de rahatlıkla bulabilirsiniz.

Peki nasıl yiyelim?

cc5c5614-ae8e-4f5a-9f3c-71a7d57ebe15

içindekiler:


  • Yaklaşık yarım kilo brokoli
  • Zevke göre bir veya iki limonun suyu
  • Zeytinyağı
  • Bir çay kaşığı tuz
  • Bir kase yoğurt

 

Nasıl pişirdim :
Brokoli deyip geçmeyin, basit gibi görünse de yıkanmasından haşlanmasına hazırlık safhası oldukça özen isteyen bir yemek yapıyoruz. Dikkat ve özene davet ediyorum efendim!

Önce brokoliyi bir iyice yıkayalım. Bu bitki çok ince kıvrımları olan bir bitki olduğundan özenle yıkanmalı. Ben, içine bir yarım çay bardağı sirke attığım suda 15 dakika kadar bekletip öyle yıkıyorum. İyice yıkadıktan sonra çok ufalamadan yaklaşık 8-10 parça olacak şekilde parçalara ayırın. Bu arada, saplarını sakın atmayın. O kısmı da haşlayın, en az yaprakları kadar lezzetli oluyor. Parçalara ayırma işlemi, hem pişme süresini kısaltacak, hem de servis aşamasında işinizi kolaylaştıracaktır. Arkasından brokoliyi haşlayalım. Ben, brokoli ve diğer bitkilerin haşlanması işini “multicooker” ismiyle satılan ve bir çok küçük ev aletleri markasında bulabileceğiniz (bende Sinbo markası var, hem ekonomik bir model, hem de 4,5 yıldır memnuniyetle kullanıyorum.) çok fonksiyonlu pişiricimin buharlı pişirme fonksiyonu ile haşlıyorum. Bu yöntemle, asıl pişiriciye su ekledikten sonra pişiricinin üstüne süzgeç benzeri bir aparat takıyorsunuz ve sebzeleri bu aparatın üstüne koyuyorsunuz. Sebzeler, hiç suya temas etmeden sadece buharda piştiği için besin değerlerini hiç kaybetmiyor, hem de rengi daha canlı kalıyor. Ancak bu tür bitkilerin haşlanması için böyle bir pişiriciniz olması bence şart değil. Çok kısa sürede haşlanan bu bitkiyi şöyle de haşlayabilirsiniz. Geniş bir tencerenin içinde suyu kaynatın, içine bir çay kaşığı tuz atın ve kaynamakta olan suya brokoli ya da haşlamak istediğiniz diğer bitkilerinizi atın. Brokoli kolay haşlanan bir bitki olduğundan en fazla 7 dakika haşladıktan sonra ateşten alıp, süzün. Brokolinin (veya diğer sebzelerin) kaynamakta olan tuzlu suya atılması önemli bir püf nokta, böylece renk ve canlılıklarını koruyacaklardır.

91f90459-93f1-4a0b-b938-386145b67597

Neyse, brokoliyi haşladıysak gerisi kolay!

Haşladığımız brokoliyi biraz soğutup geniş bir tabağa alalım. Başka bir kapta limon suyu, zeytinyağı ve tuzu karıştıralım ve brokolinin üstüne dökelim. İsteğe göre bu karışıma sarımsak da ekleyebilirsiniz. Zevke göre yanında veya üstünde yoğurt ile birlikte servis edelim.

Afiyet, şifa olsun!

d4380b7c-4cfd-4fd0-b648-d59b3a7d1ce0